Поліція хоче отримати повноваження ТЦК

о 10:52
затримання та доставлення до ТЦК

Національна поліція і Держприкордонслужба можуть отримати повноваження виносити постанови про штрафи за порушення військового обліку, які зараз виносять лише ТЦК.

До таких несподіваних ідей дійшли на спільній нараді, яка відбулась 14 березня під головуванням заступника міністра оборони Мойсюка, за участю представників Генерального штабу, командування Сухопутних військ, правоохоронних органів та Департаменту мобілізації Міноборони, який представляв його тимчасовий керівник полковник Кузьмінський.

Згідно з протоколом, який є у розпорядженні редакції, серед іншого на нараді обговорювалися питання доставляння поліцією до ТЦК громадян, які скоїли порушення законодавства про мобілізацію, а також про перевірку військово-облікових документів у громадян.

Представник Департаменту превентивної діяльності Національної поліції полковник поліції Гавловський поінформував, що поліцейські перевіряють військово-облікові документи, але вважають проблемою, що у них відсутні повноваження складати протоколи про адмінпорушення за відсутність документів.

У підсумку вирішили, що Міноборони спільно з МВС підготує зміни до Кодексу про адмінпорушення (КУпАП) щодо можливості винесення уповноваженими особами Нацполу та ДПСУ постанов про адмінправопорушення (зверніть увагу, що йдеться вже не про складання протоколів) стосовно притягнення до відповідальності «за ухилення від виконання приписів мобілізаційного законодавства у сфері військового обліку» (таке формулювання виходить за межі «перевірки документів» і фактично охоплює повністю ст. 210 і 210-1 КУпАП).

Крім того, вирішили що Міністерство оборони розробити зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо перевірки військово-облікових документів та складання протоколів в разі їх відсутності на період мобілізації та/або воєнного стану.

Зазначимо, що обидва ці рішення виглядають дивними й сумнівними.

Щодо поліції й перевірки документів то незрозуміло для чого поліції право складати протоколи, а тим більше виносити постанови у сфері, за статтями, які наразі в компетенції ТЦК. При цьому повноваження і дії поліції, в таких випадках, вже прописані у пункті 16 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Постанова КМУ №560 від 16.05.2024), статтях 259, 261 і 262 КУпАП, де від поліції під час доставлення порушників вимагається лише скласти прокол адміністративного затримання.

16. Керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації...:

організовують проведення поліцейськими перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, та у разі відсутності у такої особи військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) чи наявності інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, про розшук такої особи здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Щодо внесення змін до закону про мобілізацію стосовно перевірки документів, то все вже врегульовано частиною 6 статті 22 цього закону і згаданим Порядком-560. Щодо притягнення до відповідальності громадян, які порушують цю норму закону і не мають при собі документів, то у цьому випадку ТЦК ще з травня 2024 року виносять постанови за ст. 210-й КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення мобілізаційного законодавства.

Для чого ще додатково передбачати якусь відповідальність за відсутність документів, а тим більше розширювати повноваження поліції для накладання таких штрафів зовсім не зрозуміло.



Щоб мати можливість залишати коментарі перейдіть на веб-версію