10 кроків для масштабування виробництва озброєння в Європі

європейська оборонна промисловість

В умовах, коли Євроcоюз виробляє лише 22% озброєння від потреби, а все інше закуповується у США та інших країнах, у Брюсселі визначили 10 кроків, які мають докорінно змінити ситуацію.

Про це йдеться у 327-сторінковому звіті «Конкурентоздатність ЄС: погляд у майбутнє», який створений під головуванням ексочільника європейського центробанку Маріо Драгі. ВОдночас, це лише рекомендації, а не узгоджені рішення, пише видання Defense Express.

Всі пункти розбиті на короткострокові, із терміном реалізації у 1-3 рік, середньострокові — 3-5 років та довгострокові — понад 5 років. І їх реалізація має не лише «гарантувати довгострокову стійкість, технологічну та промислову конкурентоспроможність», а й загалом посилити технологічний прогрес. Окрім того, підкреслено, що європейський сегмент НАТО все ж має витрачати 2% ВВП на оборону, виконання цієї базової умови вже збільшить фінансування на 60 млрд євро щорічно.

європейська оборонна промисловість Фото: KMW

На першому місці стоїть впровадження загальної оборонно-промислової стратегії Євросоюзу (EDIS), яка була запропонована ще у березні 2024 року та містить інтеграцію України. Саме це дозволить зробити другий крок: збільшити загальний спільний попит на зброю шляхом спільних закупівель та консолідації замовлень, провести стандартизацію та гармонізацію озброєння. Обидва кроки мають бути реалізовані у короткостроковій перспективі.

Третій та четвертий запропонований крок: розробити середньострокову оборонно-промислову політику ЄС та забезпечити відповідне фінансування. Нова політика ОПК має включати орієнтацію на внутрішні потужності, їх кооперацію та розширення завдяки малим та середнім підприємствам, фінансову стимуляцію, а також розподілення першочергового доступу до сировини та енергетики. Це має бути реалізовано у межах найближчих 3-5 років.

Згідно з п'ятим пунктом, у термін до 3 років, має бути знято обмеження доступу оборонних підприємств до фінансування шляхом вільного кредитування за спеціальними програмами від самого ЄС, бо національні бюджети мають обмежені можливості. Також європейські виробники мають отримати преференції в отриманні замовлень, а нова політика ЄС має дозволяти консолідувати підприємства ОПК, чому присвячений шостий та сьомий «короткострокові» пункти.

європейська оборонна промисловість Фото: Getty Images

Єдиний крок на понад 5 років виконання, — восьмий, який присвяченій стимуляції дослідно-конструкторських робіт, що включає створенням стартапів та залучення до оборонних розробок компаній із цивільного сектора.

Дев'ятий пункт стосується управління консолідованою європейською оборонною галуззю із наданням дієвих повноважень Єврокомісії, впровадженням посади Комісара з оборонної промисловості та централізованими закупівлями для всіх членів ЄС озброєння через Управління оборонної промисловості. Також мають бути спрощені внутрішні правила та процедури закупівель озброєння та військової техніки. Все це планується впровадити за 3-5 років.

Останній десятий пункт торкається питання американського озброєння на європейському ринку, яке наразі займає 63% поточних замовлень. Вже у короткостроковій перспективі всі замовлення американської зброї мають бути консолідовані країнами, які її закуповують, з метою отримання кращих умов постачання, умовами передачі технологій та локалізації виробництва. І саме колективний підхід і «вибивання» кращих умов має прийти на зміну індивідуальним перемовинам.



Щоб мати можливість залишати коментарі перейдіть на веб-версію