Уряд Норвегії вирішив дозволити прямі продажі зброї та оборонної продукції промисловості Норвегії оборонним структурам України. Ця зміна політики набуває чинності 1 січня 2024 року.
«У надзвичайній безпековій ситуації, що склалася в результаті агресивної війни росії, вкрай важливо, щоб ми продовжували підтримувати Україну. Підтримка України важлива для безпеки Норвегії та Європи. Ми повинні планувати можливість продовження незаконної агресивної війни. Тому уряд вирішив дозволити прямі продажі зброї та пов’язаної з обороною продукції норвезької оборонної промисловості в Україну», – заявив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде.
Норвезька військова підтримка України є частиною широких міжнародних зусиль союзників і країн-партнерів. Коротше кажучи, військова підтримка Норвегії була організована відповідно до чотирьох основних механізмів:
- допомога з власних запасів;
- допомога через механізми міжнародного співробітництва та фінансування;
- допомога, отримана безпосередньо від оборонної промисловості;
- підготовка українських військових.
Що означає зміна політики?
Зміна політики означає, що норвезькі компанії можуть звертатися до Міністерства закордонних справ за ліцензією на експорт для прямих продажів зброї та оборонної продукції в Україну.
У Міністерстві наголошують, що експортні ліцензії для прямих продажів будуть ретельно оцінені. Контроль і надалі відбуватиметься відповідно до норм експортного контролю Норвегії.
Оцінка заявок здійснюватиметься за такими критеріями:
- прямі продажі зброї та оборонної продукції можуть здійснюватися лише українській владі;
- заявки мають містити документацію та державні гарантії щодо кінцевого використання та кінцевого користувача, а також мають містити положення про реекспорт (подальшу передачу);
- транспортування та доставка зброї та пов’язаної з обороною продукції має відбуватися безпечними та встановленими логістичними маршрутами;
- заявки оцінюються відповідно до норм експортного контролю Норвегії та зобов’язань Норвегії згідно з міжнародним правом, включаючи Угоду ООН про торгівлю зброєю.