APR 155 — польський 155-мм керований снаряд з напівактивною лазерною системою наведення. Виріс він з українського «Квітника» і пройшов довгу еволюцію (зрештою, вона ще триває).
Перші стрільби APR 155 пройшли ще у 2014 р. В них використовувались снаряди українського складання з головкою самонаведення, пристосованою до роботи з радянським лазерним приладом 1Д15. 2016 р. пройшли перші стрільби снарядів, змонтованих в Польщі, але в основному з українських компонентів і з українською ГСН, але пристосованою для роботи з польським приладом LPC-1.
У 2017 р. польський науково-виробничий центр «Телесистем-Меско» завершив створення власної цифрової репрограмованої ГСН. Ця ГСН успішно пройшла в Україні випробування на стійкість до перевантажень (під час пострілу з початковою швидкістю 600 м/с перевантаження сягають 10000 г). Також в Україні відбулись перші стрільби снарядами з польською електронікою.
Восени 2018 р. почались випробування APR 155 з польською електронікою на польських полігонах. До того часу поляки локалізували виробництво основних компонентів снаряда: твердопаливного двигуна, приводів керування та осколково-фугасної бойової частини (щоправда, досі усі стрільби проходили з використанням телеметричних снарядів, без бойової частини). Для стрільб використовувались стандартні модульні метальні заряди польського виробництва.
Стрільбові випробування тривали упродовж 2019-2020 рр. Вони проводились на полігоні Нова Демба на дальність до 15 км (хоча паспортна дальність APR 155 сягає 20 км). Після перерви, викликаної пандемією, випробування відновились у червні 2021 р. Цього разу перевірили сумісність APR 155 з прицільно-пусковим пристроєм CLU-P від ПТРК «Пірат» (до речі, цей польський комплекс теж має українське коріння — треба буде і про нього розповісти).
Досі під час стрільб в Україні й Польщі вистріляли близько сорока снарядів APR 155. Удосконалення цього боєприпасу триває. В найближчих планах — остаточна «полонізація» (заміна останніх імпортних компонентів польськими) та проведення випробувань на максимальну дальність (20 км).
Використані джерела: Блог Андрія Харука
Читати також: Польський «Краб»