Екскерівник військової розвідки Василь Бурба розповів, що вказівку на перенесення спецоперації, що призвело до її провалу, віддав Президент України Володимир Зеленський.
На думку Бурби, переносити операцію вже не можна було і це одна з причин її провалу. Про це він розповів у програмі «Свобода слова Савіка Шустера»
«Зі свого аналізу, свого досвіду, можу сказати, що це є провал завдяки людям, які знаходяться у владних кабінетах, які на мою думку «зливають» (передають) інформацію ворогу», — наголосив Василь Бурба.
У програмі повідомили, що СБУ намагалося зірвати виступ Василя Бурби в етері телебачення, викликавши його на допит на той самий час. Тому виступ колишнього начальника Головного управління розвідки був записаний за кілька годин до виходу програми в етер.
Повний виступ Василя Бурби на YouTube »»
«Моя мета лише одна, я тут тому що занепокоєний за свій особовий склад, за тих розвідників, які проводили спеціальні заходи, які вірили мені, які мені довіряли, йшли у бій, на території ворога… Я лише для того тут, щоб сказати шановна держава — ви маєте цінити професіоналів, а не звільняти і наражати на небезпеку», — з цих слів Бурба почав свій виступ.
Він розповів, що коло осіб, які були допущені до регулярних доповідей очільників трьох українських розвідувальних служб (СЗР, ГУР МОУ та прикордонної розвідки) визначається рішенням Президента України – Верховного головнокомандувача. Зокрема Бурба розповів хто був допущений до інформації, що доповідалась військовою розвідкою.
«Ці особи визначаються президентом. Я, як керівник [військової розвідки] доповідаю тим особам, які є в кабінеті. У нашому випадку крім мене і президента в кабінеті були — голова Офісу президента, заступник голови офісу та керівник розвідкомітету. Тобто це ті особи, які уповноважувались президентом», — розповів Бурба.
Далі Василь Бурба розповів, що відбулось 23 липня коли мала відбутись нарада у президента та як було прийнято рішення про перенесення спеціальної операції, яка на цей час вже перебувала на фінальній стадії реалізації:
“ |
Що відбулося 23 числа… 23 числа відбулася доповідь президенту. Що значить доповідь президенту? Ми з першим заступником голови СБУ (це та людина, яка відповідала за нашу спільну роботу зі сторони СБУ) прибули в офіс президента доповісти зміни в обстановці по активному заходу.
Ми до президента не потрапили… Ми до нього піднялися на 4 поверх. Його помічники нас повідомили, що «з вами буде розмовляти голова офісу [Андрій Єрмак], який до вас спуститься». Нас попросили зайти на другий поверх в кабінет голови офісу. Ми провели розмову, нас було троє: я, перший заступник [голови СБУ] Руслан Баранецький і глава Офісу. Відбулася доповідь про зміни в обстановці, відбулася доповідь щодо наступного етапу – тобто, планова доповідь, яку ми робили щодо нашої спільної операції, яку ми робили протягом певного часу. Нагадую, у зв’язку з тим, що він [Єрмак] був допущений [до інформації про операцію] і делегований президентом, я отримав вказівку щодо перенесення фінального етапу. Я не просто отримав вказівку. Я отримав відповідь, що це вказівка президента, тобто, особа, яка була делегована й перед цим була присутня, повідомила, що це команда президента. |
На думку Василя Бурби саме перенесення операції було головною причиною її провалу.
Бурба також повідомив, що після зриву операції, ним було підготовлено план перевірки про провалу операції. Але в офіс президента він зміг потрапити лише за 5-6 днів після провалу операції — 3 серпня. А 5 серпня його звільнили з військової служби.
«Мене дивує позиція президента», — сказав екскерівник ГУР МО.
Нагадаємо, що новий керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов став заперечувати, що така операція взагалі планувалась та проводилась.
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради, на чолі зі «слугою народу» Мар'яною Безуглою, 15 листопада 2021 року оприлюднила попередній звіт в якому підтвердила, що операція з затримання «вагнерівців» дійсно була спланована та проводилась українською розвідкою, водночас не змогла встановити хто ухвалив рішення про відтермінування її активної фази. Також ТСК не змогла встановити з чиєї вини відбувся витік інформації.
17 липня своє розслідування оприлюднила міжнародна група Bellingcat: Анатомия «Вагнергейта»: дерзкая украинская операция по поимке российских наемников
Крім того, 18 листопада журналістка Яніна Соколова оприлюднила нові документи пов'язані з проведенням вищезгаданих розвідувальних заходів.
«Нижче документи, які мені підкинули на флешці біля робочого офісу кілька днів тому. Ми ретельно вивчили їхні вміст. І хочемо поділитися ними із вами. Вважаємо їх оригінальними. Тому наважилися опублікувати», — написала Сколова у фейсбуці.