Огляд Міжнародної науково-технічної конференції «Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ», що відбулася у Львові 14 травня.
До вашої уваги тези доповіді «Сучасні напрями вдосконалення систем спорядження ССО і створення на цій основі нової екіпіровки».
Військове спорядження – це безмежне поняття, що вміщує широкий набір бойових систем. Парадоксально, але факт: у всі часи комплект носимих піхотою озброєння і предметів спорядження майже завжди був на межі людських можливостей.
Сьогодні як мінімум чотири десятки країн реалізують національні програми зі створення свого "солдата майбутнього". Так системи індивідуальних бойових комплектів розробляються в African Warrior (ПАР), Soldato Futuro (Італія), Soldier Modernisation Program (Нідерланди), NORMANS (Норвегія), Soldado do Futuro (Португалія), Advanced Combat Man System (Сінгапур), ANOG (Ізраїль), BEST (Бельгія), Centry soldier (Чехія); у Німеччині (IdZ), Великобританії (FIST), Іспанії (COMFUT), Франції (FELIN), Росії (Ратник).
В Україні – це концепція єдиного комплексу бойового екіпірування (ЄКБЄ).
Основні напрями розвитку цих програм: вдосконалення взаємозв'язаних систем (ураження, захисту, управління, життє- та енергозабезпечення зі здатністю збільшувати можливості окремих показників). Очікувані результати:
- зменшення маси носимої екіпіровки в 1,5 раза;
- підвищення класу захисту бронежилетів у 2-3 рази;
- інтеграції системи управління і засобів зв'язку з елементами екіпіровки;
- забезпечення життєдіяльності при веденні бойових дій у будь-яких кліматичних умовах.
Практично скрізь екіпіровка солдата – це комплексне рішення з 5–10 підсистем. Вони (підсистеми) адаптуються і настроюються під різні бойові сценарії. Єдиний індивідуальний бойовий комплект (ЄКБЄ) в ЗСУ включає сорок два найменування.
Ці підсистеми за функціональним призначенням, об’єднуються в комплекти, що розподілені на групові та індивідуальні, базові та спеціальні, носиму та транспортну частини. На елементи (ЄКБЄ) накладається ряд логічних обмежень: ергономічність, вага та навантаження, габарити, енерговитратність, вартість.
Вартість зброї та екіпіровки сучасного американського піхотинця наближається до 70-80 тис. доларів. За оцінками наших експертів, майбутня вартість витрат на одного стрільця може скласти 230-250 тис. гривень.
Головна особливість успішності всіх закордонних програм переоснащення власних армій полягає навіть не в напруженій роботі вчених, а у швидкому впровадженні своїх розробок у частинах і спецпідрозділах, які вели активні бойові дії. Саме це скоротило (там, де можливо) терміни тестування, а по-друге, схвалені спецназом зброя і спорядження в «звичайних» підрозділах були сприйняті з максимальною довірою.
Бойова екіпіровка постійно допрацьовується, і кожні три роки розглядаються побажання командирів бригадної ланки сухопутних військ НАТО щодо її зміни та вдосконалення з урахуванням досвіду бойової й оперативної підготовки. Завдяки цьому вдалось досягнути приросту ефективності виконання бойових завдань в 1,5–2 рази.
Оновлений погляд на відому концепцію полягає лише в одному слові – «людиноцентрична» (для позначення цього терміна використовується словосполучення human – centric. Саме підхід, коли найголовніше – це людина, є ключовою особливістю проекту. Досягти цього планують шляхом зменшення навантаження на бійців, підвищення бойової ефективності та поліпшення умов життєдіяльності.
Використані джерела:
Збірник тез доповідей Міжнародної науково-технічної конференції (Львів, 14 травня 2021 р.)