Нещодавно, а саме 2 лютого, винищувач Boeing F-15EX здійснив свій перший політ, під час якого літак подолав висоту у понад 12 000 м зі швидкістю, що вдвічі перевищує швидкість звука.
Виданню The War Zone вдалося поспілкуватися з безпосереднім учасником цієї події – пілотом винищувача, а Defense Express опублікував деякі цікаві фрагменти цієї розмови.
Перший політ F-15EX, що відбувся майже через 48 років після польоту першого McDonnell Douglas YF-15A, став важливою подією в історії Eagle.
«Ми були впевнені, що протягом перших 15 хвилин польоту досягнемо швидкості у 2 Маха, і ми це зробили», – каже головний льотчик-випробувач Метт «Phat» Гізе, який разом з Майком «Houdini» Квінтіні пілотував винищувач F-15EX.
За словами Метта Гізе, політ пройшов так, як і очікувалося. «Ми пролетіли за нашою звичною процедурою приймальних випробувань (Acceptance Test Procedure), однак робили це з урахуванням того, що цей літак має деякі прилади та систему OMS (Open Mission System), які підвищують можливості цього літака».
“ Ми піднялися на висоту у понад 12 000 м і здійснили перевірку двигунів на цій висоті, а також на висоті понад 9 000 м, а потім спустилися на 6 000 м та навмисне зупинили справні двигуни, щоб згодом повторно запустити їх і довести їх надійність. У нас не було проблем з перезапусками
Згодом льотчики спустилися ще нижче та перевірили роботу низки інших систем: обмежувача навантаження та крену, систему екологічного контролю, роботу шасі у звичайному та аварійному режимі.
Також пілоти здійснили низку перевірок авіоніки, розповідає Гізе: «Як працює радар, як вмикається система РЕБ, чи правильно працюють радіоприймачі, це наша звичайна процедура приймальних випробувань».
Як каже Гізе, після того, як все було зроблено, у них залишилося достатньо палива – «це ще одна значна перевага цієї платформи – запас палива».
Зрештою, пілоти перевірили й систему протиковзання під час приземлення: «Можливо, ви помітили на відео невеликий клуб диму, коли ми сповільнилися – це я натиснув на гальма, нібито готувався потрапити в аварію. Тоді ж активувалася система протиковзання і дозволила нам швидко зупинитися».
Серед переваг винищувачів F-15EX Гізе відмітив «адаптивність та гнучкість», що дозволяє швидко вносити зміни в системи. Це стає можливим завдяки процесору Open Mission Systems (OMS), яким будуть оснащені наступні шість серійних літаків Lot 2.
Гізе стверджує, що це дозволить літаку швидко реагувати на непередбачувані загрози. «Як пілот, я бачу, що, наприклад, дисплей не надає мені тієї інформації, яка мені потрібна для виконання місії. Я можу передати це прохання інженерам і завдяки OMS вони можуть швидко налаштувати те, що мені потрібно». Так, за словами пілота, необхідні зміни літак може отримати вже на наступний день.
Зрештою, пілот відмітив потужність систем, встановлених на винищувачі: «У нас є найпотужніша бортова інформаційно-керуюча система серед усіх винищувачів на планеті сьогодні, і є можливості для росту. У нас є найпотужніший радар [йдеться про Raytheon AN / APG-82 (V) 1 з активною решіткою з електронним скануванням], який ми коли-небудь бачили на винищувачі. Згодом ви додаєте EPAWSS, зовсім нову можливість радіоелектронної боротьби, яка дійсно потрібна».
Наостанок пілот розповів про свої враження від озброєння літака: «У вас є станції, від першої до дев’ятої, всього 12 ракет. Я літав на ньому з 12 ракетами і, відверто кажучи, відчував себе Кінг-Конгом в літаку. Я не знаю, як часто ми будемо тренуватися, але мати таку можливість – а це 48 ракет на чотирьох літаках – це неймовірно!»
Нагадаємо, що Повітряні сили США уклали з Boeing контракт вартістю майже 1,2 мільярди доларів на будівництво першої партії з восьми вдосконалених винищувачів F-15EX.
«F-15EX – це найдосконаліша версія F-15, яка коли-небудь існувала, і переважно завдяки її цифровій основі», – заявила Лорі Шнайдер, керівник програми Boeing F-15EX. «Його неперевершений діапазон, ціна та найкраща потужність корисного навантаження робить F-15EX привабливим вибором для ВПС США».
F-15EX може нести більше зброї, ніж будь-який інший винищувач у своєму класі.