Це являло собою майже сміховинне, але страхітливе зіставлення сприйняття. Для країни, яка, начебто переживає роки санкцій, а й так жахливе економічне становище, лише погіршилось через пандемію COVID-19, продемонстроване, було абсолютно протилежним, пише The Drive.
Світу було представлено безліч нового передового озброєння, більше, ніж коли-небудь.
Навіть сприйняття КНДР, як темної країни, через нескінченний дефіцит електроенергії, було прорізано яскравими і різнобарвними вогнями, в тому числі й завдяки бойовим літакам прикрашеним неоновим світлом, що пролітали над головою.
І все це відбулося після того, як роками Кім симулював нову еру дипломатії перед своїми довірливими противниками, сп'янілими від прийняття бажаного за дійсне.
Давайте перейдемо до продемонстрованого.
Розпочати треба з двох великих стратегічних подій. Через площу Кім Ір Сена проїхала група нових величезних міжконтинентальних балістичних ракет. Це буде третя ітерація концепції МБР для північнокорейців, які вже презентували та випробували Hwasong HS-14 і HS-15 у 2017 році. Нова ракета виглядає значно збільшеною, і без того жахливої, HS-15, яка, як підозрюють, здатна досягти практично будь-якої точки США.
Окрім можливостей нової ракети, найбільше питання полягає в тому, звідки Північна Корея взяла транспортер-пускову для гігантської МБР. Попередній транспортер для HS-15 (вважається, що він був придбаний у Китаї та модифікований) мав дев'ять осей, а цей – 11.
Можливо, настільки ж значним, як нова МБР, була демонстрація нової балістичної ракети, призначеної для запуску з підводних човнів (БРПЧ) «Пукгуксон-4».
Варто зазначити, що твердопаливна БРПЧ Pukguksong-2 нібито слугувала основою для створення наземної мобільної балістичної ракети короткого та середнього радіусу дії KN-15. Ймовірно, що цей вдосконалений варіант такоєж згодом пристосують до наземної форми. Твердопаливні балістичні ракети набагато менш уразливі перед запуском, оскільки вони не витрачають часу на заправку паливом перед пуском.
KN-15 також демонструвалась під час параду.
Розвиток тактичної ракетного озброєння Північної Кореї настільки ж приголомшливий. Північна Корея продемонструвала безліч нових ракетних та реактивних артилерійських систем залпового вогню.
Швидкий розвиток північнокорейських ракетно-артилерійських систем змінили ступінь ризиків для Південної Кореї. Якщо в минулому загроза артилерійського обстрілу стосувалася районів, що розташовані не надто далеко від демілітаризованої зони, включаючи частину Сеула, то тепер зона ракетно-артилерійського ураження посувається набагато глибше на південь, що буде використано на початкових етапах конфлікту.
Як і у випадку з транспортерами для нової МБР, також цікаво відзначити, кількість різних гусеничних та колісних шасі, які Північна Корея використовує для цих РСЗВ та тактичних балістичних ракет. Якщо це конструкції вітчизняного виробництва, то це важливе досягнення для автомобільної та важкої машинобудівної галузі країни.
Також Північна Корея продемонструвала деякі нові системи протиповітряної оборони, включаючи подібну до російської системи «Тор». Були присутні й більші системи, схожі на С-300, імовірно пов'язані з сімейством ЗРК KN-06.
Тепер до броні. Північна Корея справді вразила в цьому плані, оприлюднивши низку нових броньованих машин, найбільш вражаючим з яких є абсолютно новий головний бойовий танк. Зовнішній вигляд конструкції якого цілком сучасний.
Іншим відкриттям стала ця колісна броньована машина, яка, здається озброєна восьмизарядною пусковою ракетною установкою. Схоже, що північнокорейські конструктори надихалися ізраїльським Spike NLOS. Така система вкрай актуальна для ведення бойових дій в демілітаризованій зоні.
Також з'явилася мобільна колісна система 8х8 схожа на американську самохідну гармату M1128 Stryker. Це абсолютно нові можливості для Північної Кореї, що дозволяють забезпечити високу мобільність засобів вогневої підтримки.
Крім того показали нову бронемашину 8х8 з протитанковими керованими ракетами. Разом вони забезпечать надзвичайно мобільну протитанкову силу.
Північнокорейські солдати отримали низку нових видів форми та спорядження, багато було модернізовано, включаючи цифровий камуфляж.
А північнокорейські хімічні війська виглядають вирваними прямо з дистопічного науково-фантастичного фільму.
Особливо унікальною була повітряна частина. Хоча нічого нового не було показано, ВПС Північної Кореї оснастили свої літаки світлодіодними вогнями для виступів над площею.
Двома основними типами, які брали участь у показі, були МіГ-29 і Су-25, але тут слід підкреслити те, що ми бачили сім МіГ-29, які літали одночасно. Це може здатися комічним, але реальність така, що північнокорейські МіГ-29, яким десятки років, є дуже обмеженим ресурсом для ВПС Північної Кореї. Їм насамперед доручено захищати Пхеньян, і залежно від джерела, від 10 до 20 літаків вважаються більш-менш у льотному стані, і лише частина з них насправді здатна виконувати задачі в будь-який момент. Найбільше, що ми коли-небудь бачили в повітрі одночасно, було шість літаків, тому навіть додавання одного планера варто відзначити.
Хоча деякі будуть стверджувати, що ми не знаємо, скільки таких систем насправді є в Північній Кореї, справа не в цьому. Вони розробили нові зразки, що потребувало значних витрат. Немає особливих причин робити це заради якихось абстрактних пропагандистських цінностей, не маючи наміру впроваджувати у виробництво або, принаймні, використовувати для тестування.
Насправді, такого роду дебати застаріли. Північна Корея під керівництвом Кім Чен Ина була набагато більш прямолінійна в своїх амбіціях в області військових технологій, ніж раніше. Балістичні ракети, показані в останні роки, виявилися справжніми. За великим рахунком, наземна техніка теж. Маючи це на увазі, дещо дивно бачити, наскільки далеко просунулася країна в модернізації та розробці нових стратегічних можливостей у таких екстремальних обставинах.
Навіть при такому масштабі показу значні вкладення в ресурси в особливо важкі для економіки часи говорять багато про що. У той час як громадяни Північної Кореї страждають, військовий апарат Кіма, схоже, процвітає.
І навіть незважаючи на те, що випробування балістичних ракет великої дальності, можливо, припинилися під час розрядки між Північною Кореєю, США і Південною Кореєю, режим тільки прискорив подальший розвиток своїх стратегічних систем і поліпшив свої можливості їх серійного виробництва.
Не дивно, що все більше і більше схоже, що таким й був план увесь цей час.