Таких домовленостей було досягнуто сьогдні, 9 вересня, під час позачергового засідання Тристоронньої контактної групи у форматі відеоконференції. Його учасники домовилися про спільне інспектування українських позицій в районі населеного пункту Шуми Донецької області за участю координатора вiд ОБСЄ. Домовленості було підтримано Офісом Президента України.
«Сьогоднішній день дає нам надію, що режим припинення вогню буде виконуватися й надалі усіма сторонами. З цією метою українська сторона буде задіювати будь-які механізми як у рамках ТКГ, так і в рамках Нормандського формату, які дозволять зберегти життя українських військовослужбовців та мирного населення. Ми залишаємося повністю відданими мирному процесу та виконанню досягнутих домовленостей», – наголосив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук.
Пізніше, Офіс Президента України додатково прокоментував ці домовленості:
“ | Ключовим пріоритетом для України є збереження життів наших військових і цивільних громадян на Донбасі. Ми цінуємо кожне життя.
Протягом шести тижнів з 27 липня цього року завдяки ефективності українських представників на переговорах у різних форматах вдалося досягти реального режиму припинення вогню на Донбасі. Зрозуміло, що це не може сприйматися спокійно всіма тими, хто звик політично чи фінансово наживатися на війні. Заради відновлення бойових дій вони вдаються до провокацій, розповсюдження фейків і вже традиційно для себе ставлять піар вище від збереження життя людей. Категорично засуджуємо такий підхід до врегулювання будь-яких питань. З метою спростування фейків та недопущення нових провокацій сьогодні досягнута домовленість у межах Тристоронньої контактної групи про спільне інспектування в районі населеного пункту Шуми за участю представника координатора від ОБСЄ. Юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін. ОБСЄ неодноразово підтверджувала безпідставність будь-яких звинувачень щодо будь-яких порушень домовленостей українською стороною. Якщо хтось не довіряє ОБСЄ, нехай побачить правду на власні очі. Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК, а також пункт 2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей – ту частину, яка визначає сторони на лінії розмежування і яка дісталась Україні у спадок від деяких «великих» дипломатів. (Довідково. СЦКК – це Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін, двосторонній українсько-російський механізм, створений на виконання Мінського протоколу у вересні 2014 року). Так, Росія відмовилася від роботи в рамках СЦКК. Кожна нормальна людина чудово розуміє, з якою метою це було зроблено. Але наявність такої мети не означає її реалістичності. Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного – ще одного аргументу на користь правоти України. Вкотре разом з міжнародною спільнотою закликаємо Росію повернутися до СЦКК, утримуватись від цього – абсурдно. Люди, що стоять зі зброєю навпроти українських військ на Донбасі, є об'єктивним фактом. Але кожна політична сила в Україні та суспільство загалом мають робити все для того, щоб ці люди ніколи не стали політичним фактом. Вони використовують бойові дії собі на користь. Україна ж використовуватиме правду та реальний стан речей на лінії розмежування для того, щоб позбавити окупантів будь-якого шансу посилити тиск на нашу державу. |
Як то кажуть – без коментарів.