Про це повідомляє інформаційна агенція Defense Express.
Проєкт «Отаман» розроблявся на підставі Спільного рішення між підприємством НВО «Практика» та Міністерством оборони України, яке було підписане у 2019 році. Цей документ був наслідком наради представників ВМС (зокрема Командування морської піхоти – КМП), Департаменту військово-технічної політики, ЦНДІ ОВТ і самого підприємства «Практика» щодо створення лінійки уніфікованих броньованих колісних машин .
Було вирішено, що КМП має сформувати та надати для опрацювання до ЦНДІ ОВТ тактико-технічне завдання на бронетранспортер та лінійку спеціалізованих машин на шасі «Отаман» з колісною формулою 6х6 та 8х8. Адже, конструкція «Отаману» модульна і шляхом додавання однієї вісі дозволяє виготовляти машини 8х8 з огляду на уніфікованість вузлів підвіски.
Після підписання Спільного рішення 5 червня 2019 року, НВО «Практика» власним коштом почала виготовлення дослідного зразка. Діючий масогабаритний макет бронетранспортера був продемонстрований на міжнародній виставці «Зброя та безпека – 2019».
Максимальне навантаження на одну вісь у конструкції «Отамана» становить 9 тонн. Це означає, що максимальна маса «Отаману» 6х6 може бути 27 т, а бронемашини 8х8 – 36 т.
Це, на думку виробника, надає машині конкурентної переваги платформі в порівнянні з іншими бронетранспортерами, що розроблені в Україні, зокрема, БТР-3 і БТР-4. Тут, Defense Express повідомляє, що спільний проєкт КБ «Південне» та Rheinmetall, із встановлення на платформу БТР-4 автоматизованої гармати від Rheinmetall для боротьби з БпЛА, провалився саме через нездатність БТР-4 прийняти вагу установки.
Читати також: Німеччина заблокувала спільну з Україною розробку ЗРК
Через відсутність затвердженого тактико-технічного завдання, на цю та інші машини, завершити розробку робочої конструкторської документації на цей зразок компанія «Практика» не змогла та відповідно у жовтні 2019 року листом звернулось за роз’ясненнями до тодішнього начальника Генерального штабу — Головнокомандувача ЗС України Руслана Хомчака.
Ще одна нарада, знову ж за участю представників Міноборони, Генштабу, а також морської піхоти відбулась вже у 2020 році. На ній обговорювався стан розробки оперативно-тактичних вимог до спеціалізованих машин на базі 6х6, а також до машин з колісною формулою 8х8.
У підсумку було заявлено про недоцільність використання платформ 6х6 як колісної бази для спеціалізованих машин, і запропоновано розглянути можливість використання колісної формули 8х8, аби забезпечити уніфікацію броньованих колісних машин, які буде використовувати морська піхота. Тож КМП має завершити відпрацювання проєкту оперативно-тактичних вимог до машин лише з колісною формулою 8х8.
Тобто тут ми можемо зрозуміти, що морська піхота і ЦНДІ ОВТ ЗС України досі так і не розробили жодних оперативно-тактичних вимог та тактико-технічних завдань для розроблення бронетранспортерів та спеціалізованих машини на уніфікованому шасі.
Щодо платформи 6х6, то «Практика» «скоріш за все, буде доводити свій зразок 6х6 з прицілом на експорт, але без використання цієї машини у власній армії шанси продажу розробки іноземному замовнику зменшуються», – зазначає директор Defense Express Сергій Згурець.
Читати також: Новий БТР «Отаман-3» пройшов ходові випробування
Варто зазначити, що вперше платформу «Отаман» 6х6, на базі якої може бути створена техніка різноманітного призначення, «Практика» представила 4 роки тому, на «Зброя та безпека 2016». Тоді вона демонструвалася у варіанті САУ, з баштою від 2С1 «Гвоздика», а сайт компанії повідомляв, що розробка здійснювалась на основі Спільного рішення Міноборони «На відкриття дослідно-конструкторської роботи на розроблення базових колісних шасі для самохідних артилерійських установок, шифр «Накат».