Дісталося і Богдан-63172 (на головному фото), і бронеавтомобілям «Варта». У цих закупівлях «АвтоКрАЗ» бачить причини того, що в 2019 році не отримав жодного замовлення від військових. Оприлюднив «АвтоКрАЗ» і свої поставки силовикам за роки бойових дій. AUTO-Consulting спробував розібратися в причинах відмови МО закуповувати вантажівки у КрАЗа.
«АвтоКрАЗ» повідомив, що за 20 років (до 2012 року) МО України закупило у них всього 20 вантажівок, не дивлячись на те, що у КрАЗа були готові і навіть прийняті на озброєння відразу кілька моделей: КрАЗ-6322, КрАЗ-63221, КрАЗ-6446, КрАЗ-5233ВЕ, КрАЗ-5233НЕ.
Читати також: АвтоКрАЗ: військовий сектор
Основні поставки техніки КрАЗ для української армії почалися з 2014 року, коли виявилося, що навіть виїхати з частини, часом, було просто нема на чому. Всі ми пам'ятаємо, на якій техніці тоді воювала наша армія.
Те, що техніку для армії необхідно було закуповувати – поза всяким сумнівом. Розуміли це і військові. І те, що закуповувати армійські машини потрібно було саме у КрАЗа – логічно і правильно. AUTO-Consulting ще тоді, першим серед ЗМІ, інформував про спроби силовиків формувати парки не на вітчизняній техніці. Так, що нас не вийде звинуватити в заангажованості. І про всі новинки КрАЗу для військових ми також писали в числі перших.
Судячи з інформації, яку оприлюднив «АвтоКрАЗ», їх продукцію військові також закуповували.
Так, в 2014 році Міноборони закупило 100 автомобілів, в 2015-му – 599 од, в 2016 році – 241, у 2017 році – 273, в 2018-му – 59. Крім того, близько 1000 автомобілів придбала Національна Гвардія України та 500 одиниць закупила Державна прикордонна служба. Всього виходить 2772 од. Пристойний обсяг.
Для розуміння, весь ринок цивільних вантажівок України у 2014 році склав 1422 одиниці, а в 2015 році - 1585. Це всіх виробників всіх класів. А ось цікаво, скільки ж закупили Богданів?
Як повідомили AUTO-Consulting в прес-службі «Богдан Моторс», за весь час в силові структури було поставлено близько 800 одиниць вантажних автомобілів Богдан. У більшості випадків, а в 2019 році регулярно, ці поставки йшли з випередженням термінів контракту.
Таким чином обсяг армійських поставок Кразів і Богданов – 2772 vs 800.
Якщо згадати хронологію подій, то Нацгвардія ще в 2014-му змушена була прийняти рішення закуповувати не тільки МАЗи, але і КАМАЗи, на додаток до КрАЗів, зовсім не від відсутності патріотизму. Перші конфлікти з Міноборони у «АвтоКрАЗу» також почалися ще в 2015-му, коли ніяких «Богдан-МАЗів» ще не було. Тоді Військова прокуратура навіть подавала в суд за зрив поставок.
Читати також: «АвтоКрАЗ» заплатить Міноборони 2 млн. грн. штрафу
Але судячи з наведеної вище статистики, КрАЗи продовжували купувати і вельми активно. Не можна сказати, що держава не допомагала «АвтоКрАЗу». Крім військових, закуповували КрАЗи і державні підприємства. І ось, в 2018 році в інтерв'ю «Телеграф» генеральний директор «АвтоКрАЗ» Роман Черняк вже відкрито заявив про майбутнє банкрутство: «Один лише «Ощадбанк» в судах вимагає з «АвтоКрАЗу» 1 млрд гривень. Відомі автомобільні бренди пройшли через процедуру банкрутства і досі працюють. Я не бачу в цьому нічого страшного».
Страшного в цьому нічого немає. Ось тільки чи правильно буде з точки зору мінімізації ризиків, якщо Міноборони буде закуповувати техніку тільки у одного підприємства, яке знаходиться в стані банкрутства?
Читати також: Новий КрАЗ 8x8 не зміг доїхати до полігона (ФОТО)
У тому ж інтерв'ю Роман Черняк навів і статистику виробництва «АвтоКрАЗ». У 2014 році завод випустив 1388 вантажівок, з яких 600 одиниць було для потреб силових структур. З 2016-му обсяг виробництва скоротився до 800 штук. У 2017-му провели вже 629 КрАЗів. Як бачимо, Богдани тут ще були ні до чого, а випуск автомобілів на КрАЗі постійно знижувався. Боргове ж навантаження тільки росло. Судячи з обсягів поставок, саме держава кілька років тримала КрАЗ на плаву своїми замовленнями.
У вересні 2018 року Господарський суд Києва порушив справу про банкрутство «АвтоКрАЗу» за позовом «Ощадбанку».
А в 2019 році акції «АвтоКрАЗу» почали продавати за борги. 20 серпня господарський суд Києва повністю задовольнив позов «Ощадбанку» до ТОВ «Феррекспо», ТОВ «Газотурбінні технології», ТОВ «Нові промислові технології», ТОВ «Промінек», ТОВ «Перт» про звернення стягнення на належні їм акції «АвтоКрАЗ» номінальною вартістю 185 млн грн (32,7% статутного капіталу підприємства) в рахунок погашення боргу компанії шляхом продажу на публічних торгах в межах процедури виконавчого провадження.
У тому ж 2019 році пішли за борги і акції заводів-постачальників «АвтоКрАЗу». Так, «Ощадбанк» стягнув з «АвтоКрАЗу» акції Токмацького ковальсько-штампувального заводу, Херсонського заводу карданних валів, Сімферопольського заводу авторулів і Кам'янець-Подільського автоагрегатів. Кому в підсумку будуть належати всі ці акції? І не змінять нові власники спеціалізацію підприємств-суміжників? Питань, дійсно, дуже багато. І ризиків теж.
Виходячи з цієї інформації, знову ж виникає головне питання: «А чи правильно поступили в Міноборони, що ні замовили в 2019 році вантажівки у «АвтоКрАЗу»?
Відповідь на нього буде не проста. Але поки «АвтоКрАЗ» не розбереться зі своїми боргами, заводу буде не просто розраховувати на великі замовлення. І патріотизм тут ні до чого.