Адмірал Ігор Кабаненко відповів на тези озвучені Іваном Апаршиним – радником з військових питань Володимира Зеленського, щодо відмови від швидкого відновлення вітчизняних ВМС.
Нагадаємо, що Іван Апаршин, полковник запасу (62 роки, служив у збройних силах 1977-2008 рр) зокрема заявив: «...ми з вами сьогодні не спроможні протистояти Росії. І б я не хотів, щоб наші тут величезні експерти вимагали від нового президента невідкладно відновити Військово-морські сили», – маючи на увазі Азовське море та узбережжя.
Ігор Кабаненко, адмірал запасу (58 років, у ЗСУ до 2013 р.), екс-заступник Міністра оборони України (2014), перший заступник начальника Генштабу ЗСУ (2012-1013), на пропозиції Апаршина відреагував дописом у Facebook:
2. Морські держави витрачають величезні ресурси на власні ВМС для захисту суверенних прав на морі, бо воно того варто. Водночас, прибережні країни починають розуміти переваги моря тоді, коли його втрачають.
“ Щодо висловленого про Військово-Морських Сили в інтерв'ю (від 12.44 до 12.56 хв): 1. Суверенні морські акваторіі України – це виключна морська економічна зона, райони морегосподарської діяльності та морські транспортні коридори. Це те, що живить так звану Blue Economy – величезну перевагу розвитку будь-якої країни, яка володіє морем і надійно захищає це володіння.
3. Під час війни, хоч і не оголошеної, відкритий фланг – це завжди слабкий фланг, особливо на морі. Без ВМС не буває морських перемог – лише втрати.
4. В історії нема прикладів успішних протидесантних операцій на морі з опорою виключно на ПДО узбережжя приморським угрупованням сухопутних військ. Більше того, усім успішним амфібійним операціям передувало досягнення панування на морі. Тобто, з берегу морські проблеми ніколи не розв’язати – для надійного захисту від агресії з моря потрібні надійні ВМС.
5. Україна спроможна в короткі історичні строки побудувати, насамперед за допомоги партнерів, угруповання сил стримування & реагування на Азові і в Чорному морі. Але, не можна далі гаяти час і ресурси.
Тобто, слід вимагати від новобраного Президента НЕВІДКЛАДНО розпочати відновлення ВМС ЗС України – формування пакету доцільних спроможностей для асиметричного стримування/адекватного реагування на загрози з морського напрямку. Пріоритети – високошвидкісні бойові військово-морські платформи. Морська авіація і пошуково-рятувальне забезпечення також в тренді. Але, першочергове – це високоманеврені бойові платформи.
Знов же історичний досвід: якщо у країни нема ВМС – у неї нема моря. Нема моря – нема прибережних територій. Нема прибережних територій – нема морської держави...