Наймасштабніші за всю історію незалежної України міжнародні авіаційні навчання «Чисте небо 2018» проходять на Поділлі. Навчальні повітряні бої почалися з першого дня навчань.
Стартували українсько-американські маневри 8 жовтня, на двох військових аеродромах – в Гавришівці Вінницької області та Старокостянтинові на Хмельниччині. За польотами української та натовської авіації спостерігає кореспондент порталу «Думская» Сергій Смоленцев.
Американська сторона відправила в Україну сім винищувачів F-15C/D і важкий ударний безпілотник MQ-9 Reaper («Жнець»). Військово-транспортні C-130J Super Hercules і C-17 Globemaster III зробили кілька десятків рейсів, щоб доставити спорядження та обладнання аж до тягачів, заправників, генераторів і систем життєзабезпечення.
Шістка F-15C відноситься до 144-го винищувального крила Національної Гвардії США (144 Fighter Wing California Air National Guard) і базуються на авіабазі Фресно, а «спарка» F-15D – до 48 винищувального крила Повітряних сил США (48 Fighter Wing US Air Force). Машина базується на авіабазі Лакенхейт.
Крім українських і американських сил, в маневрах беруть участь польські та румунські пілоти на винищувачах F-16.
З української сторони завдання виконують Су-27М1/УБМ, МіГ-29МУ1/УБ, Су-25М1К/УБК, Су-24М/МР та Л-39 з п'яти авіаційних бригад, транспортна авіація на Ан-26 і Іл-76 і літак аеромедичної евакуації Ан-26 Vita. Також задіяна армійська авіація на вертольотах Ми-8 і кілька спецпідрозділів.
Всього в «Чистому небі» беруть участь трохи більше 700 осіб.
Ознайомчі польоти змішаних екіпажів на українських і американських «спарках» почалися з першого дня навчань – як і навчальні повітряні бої. Спочатку наші «билися» з американцями, а потім і з польськими F-16, що злетіли з авіабази Щецін. Поляки дозаправилися над українською територією від американських «дійних корів» (повітряних танкерів) KC-135, провели дальній повітряний бій з Су-27 ЗСУ та умовно атакували наземні об'єкти.
Американські винищувачі злітали в Румунію, щоб провести повітряний поєдинок з румунськими F-16 і теж здійснювали дозаправку від своїх KC-135. Крім того, F-15С супроводжували ударні групи українських штурмовиків і бомбардувальників.
Потім були нові близькі й далекі повітряні бої між F-15C, Су-27 і МіГ-29 – як поодинокі, так і групові.
Завдяки більш сучасній радіоелектроніці, американці виграють поєдинки в далеких повітряних боях, але наша техніка більш маневрена, тому має перевагу на невеликій відстані.
У четвер, 11 жовтня, базу в Старокостянтинові відвідав Президент України, де прийняв кілька важливих політичних рішень, в тому числі пов'язаних з підвищенням обороноздатності країни. На наступний день, 12 жовтня, відбувся показ авіаційної техніки, що бере участь в маневрах.
Вступна частина показових польотів почалася з гімнів двох країн і привітань офіційних осіб. Командувач українськими Повітряними Силами генерал-полковник Сергій Дроздов наголосив на важливості співпраці і взаємодії в таких масштабних маневрах, а американський генерал Клей Гаррісон підкреслив, що їм теж є чому повчитися в українців.
Першими в небо піднялися американці – три F-15C і один F-15D. Слідом злетіли українські «сушки» і Міги.
Дуже ефектною і повчальною виявилася демонстрація дій при аварійній посадці винищувача F-15D. За легендою, у повітрі відмовила одна з систем винищувача, тому американці задіяли систему аварійної посадки за допомогою гальмівного гака літака, який чіпляється за троси, розтягнуті поперек ВПС. Ця технологія добре відпрацьована при посадках на авіаносці, тому льотчики добре з нею знайомі. Умовно несправний F-15 пробіг кілька сотень метрів по смузі, викрешуючи опущеним гаком снопи іскор з бетонних плит аеродрому, поки не зачепився за один з тросів, після чого за допомогою персоналу його відбуксирували на стоянку.
Слідом, один з українських спецпідрозділів, провів показовий порятунок пілота, збитого за лінією фронту. Гелікоптер Ми-8 доставив спецпризначенців у ймовірний район, бійці висадилися і почали пошук пілота, а коли знайшли, то підняли на борт. При цьому вся операція проходила без посадки вертольота.
Військові кажуть, що сценарій такої операції розроблений з урахуванням помилок першого року війни. Нагадаємо, 29 липня 2014 року за селом Латишеве Донецької області загинуло 11 військовослужбовців 3-го окремого полку спеціального призначення, які вийшли на спецоперацію з порятунку нашого льотчика. Дві групи полку потрапили в засідку, влаштовану бойовиками за допомогою зрадника.
Той день став самим чорним в історії українських спецпідрозділів. Через кілька днів інша група все-таки виконала завдання, льотчика врятували, але керівництво, похваливши бійців, прямо заявило, що сенсу в подібних «авантюрах» немає і більше класти спецпризначенців заради порятунку окремих пілотів не будуть. Те, що на підготовку одного льотчика йде мінімум сім років, до уваги не взяли. На щастя, згодом розум взяв гору над емоціями, і зараз підрозділи ССпО готують в тому числі і до таких дій.
Але повернемося до «Чистого неба». Слідом за винищувачами присутнім показали заправник KC-135, за яким йшла пара польських F-16.
Справжньою сенсацією став прохід на невеликій висоті ударного безпілотника MQ-9 Reaper.
Одним з останніх у цьому авіашоу брав участь медичної літак Ан-26 Vita. Виринувши з-за найближчого ліска, на гранично малій висоті він пройшов над головами глядачів.
Нагадаємо, цей літак на початку 2000-х був переобладнаний у літаючу реанімацію на Одеському авіаційному заводі. З тих пір він є єдиним медичним бортом, що доставляє поранених бійців з передових госпіталів в стаціонари.
Завершився захід невеликим концертом з українськими народними танцями та американським джазом.
Очікується, що навчання триватимуть до 19 жовтня.
Автор - Сергій Смоленцев